Viser 1–12 af 23 resultater
425,00 DKK
Smagekommentarer:
Der kæles for den mindste detalje på Château la Croix-Toulifaut, og resultatet er da også på alle måder en klassisk og fremragende vin, der giver en silkeblød og nuanceret vinoplevelse.
Vinifikation:
Lagringen, der for hele høstens vedkommende foregår på helt nye egetræsfade, bidrager med kraft, finesse og kompleksitet.
Tilføj til kurv Leverandør | Sa Ets Joseph Janoueix Vin | Land | Frankrig | |
Område | Bordeaux | Underområde | Pomerol | |
Type/Farve | Rødvin | Årgang | 2008 | |
Drue | 100% Merlot | Dyrkning | Traditionel | |
Serveringsforslag | Mørkt kød Lyst kød Vildt Oste - milde | Alkohol | 13,00% |
Indbydende duft af lakrids, brombær, krydderier og lette toner af tobak. Intens og koncentreret smag med fede tanniner og en let syre, som afbalancerer vinen.
Bernard Magrez er en mand med en helt naturlig pondus og karisma. Typen, der ikke behøver at vise muskler, men har dem om nødvendigt. Bernard Magrez er blevet rig på at sælge spiritus og har i dag solgt firmaet William Pitters og brugt pengene på ikke mindre end ca. 35 vinslotte i hele verden, bl.a. Premières Côtes de Blaye, Haut-Médoc, Saint-Émilion, Côtes-du-Rhône, Uruguay, Marokko og Spanien. Hovedvægten ligger dog i Bordeaux med bl.a. det tidligere danskejede Château Fombrauge og 4. cru Classé slottet La Tour Carnet.. Og stoltheden er Château Pape Clément, som Bernard Magrez har ejet i 40 år.
Ud fra filosofien om, at Bordeaux i dag har to muligheder - priserne ned eller kvaliteten op - har Bernard Magrez valgt det sidste. Og han har vist, at der kan laves supervin i alle appellationer. Lidt som vi har oplevet det med Château Mouton. En Bordeaux AOC alle rystede på hovedet af i starten, men som i dag er en af vores bedst sælgende Bordeaux-vine med et fast loyalt klientel.
På stort set alle Bernard Magrez' vinslotte foretages "pink høst", dvs. halvdelen af druerne fjernes, når de har taget farve. Den "rigtige" høst foregår også som oftest manuelt, og druerne sorteres enkeltvist, som var de perler, af kompetente hænder på de større slotte. Kun druer, som er hele, sunde og ikke har rester af saft fra knuste druer på sig, går til "Grand Vin", eksempelvis Château La Tour Carnet. Resten går til andenvinen
Superdyr vinificering, ultraomhyggelig markpleje og alt det andet kedelige.
Når man spørger Bernard Magrez om, hvordan han har fået den succes, han har, er hans svar lige så enkelt: "Ved at lytte".
Hans vine er en livsstil. Uanset hvorfra i verden, de kommer, er man altid sikker på én ting. De er perfekte. Som han selv!
Tilføj til kurv Vinifikation
Druerne håndplukkes. Gæringen foregår på traditionel vis på nye franske egetræsfade. Produceres med meget lavt udbytte og der er kun få flasker tilgængelige hvert år.
Duften har toner af kirsebær, jordbær, hindbær og violer. Smagen er intens med meget modne, en lav syre og en lang, fyldig eftersmag med en flot kompleksitet og stor intensitet.
Kangarilla er så absolut en af Romans bedste vinmarker med en jordbund bestående af ler og ca. 90 år gamle vinstokke, der helt utraditionelt såvel for området som for drursorten er blevet opbundet.
Tilføj til kurv Vinifikation
Mosten gennemgår en form for semi-carbonmaceration, hvor druerne først gæres ud i hele klaser, hvorefter grøden af vin og drueskaller presses, og den rene delvist udgærede juice lægges på en blanding af 1 til 5 år gamle egetræsfade for afslutte den sidste del af gæringen. Dette bevirker, at vinen får en mere ligefrem frugt og færre bitre tanniner. Efterfølgende lagres i vinen i 18 måneder, mens den malolaktiske gennemføres. Til sidst aftappes vinen uden klaring eller filtrering.
425,00 DKK
Smagekommentarer:
Duften har toner af roser lakrids krydderier kirsebær og krydderurter. Smagen har i sin ungdom masser af tanniner høj syre og høj alkohol. Efterhånden som vinen ældes og tanninerne polymiserer bliver den mere elegan
Vinifikation:
Under gæringen ligger mosten med skindkontakt i 10 dage imens der foretages pumping overs. Når den alkoholiske gæring er overstået lægges vinen på betontanke hvor den lagrer i to måneder ved 28 grader mens den gennemfører sin malolaktiske gæring. Vinen deles efterfølgende i to hvor den ene halvdel lagrer på slovenske foudres og den anden på franske 225 liters barriques. Begge partier lagrer i to år inden de stikkes sammen igen og tappes på flaske for at lagre yderligere et år inden frigivelse til salg. t med en længere og mere kompleks eftersmag. En stor vin som bør gemmes eller dekanteres i endog meget god tid inden den serveres.
Tilføj til kurv Leverandør | Cantine Dei Marchesi Di Barolo SPA | Land | Italien | |
Område | Piemonte | Underområde | Barolo | |
Type/Farve | Rødvin | Årgang | 2011 | |
Drue | 100% Nebbiolo | Fadlagring | 24 mdr. | |
Dyrkning | Traditionel | Riedel glas | Pinot Noir | |
Serveringsforslag | Krydrede retter | Alkohol | 14,50% |
Smagekommentarer:
Imponerende granatrød farve. Duften er meget behagelig med et væld af nuancer som roser vilde hindbær kanel vanille lakrids og trøfler. Smagen er meget harmonisk hvilket blødgør dens struktur og sikrer at alle smagsindtryk giver en ubeskrivelig oplevelse.
Vinifikation:
Druerne håndplukkes og presses omhyggeligt hvorefter mosten lagres tre år dels på små nye egetræsfade dels på lidt ældre og større fade. Vinen slutter af med yderligere to år på flaske inden den frigives.
Tilføj til kurv Leverandør | Cantine Dei Marchesi Di Barolo SPA | Land | Italien | |
Område | Piemonte | Underområde | Barolo | |
Type/Farve | Rødvin | Årgang | 2013 | |
Drue | 100% Nebbiolo | Fadlagring | 24 mdr. | |
Dyrkning | Traditionel | Riedel glas | Pinot Noir | |
Serveringsforslag | Mørkt kød Oste - kraftige Krydrede retter | Alkohol | 14,00% |
Smagekommentarer:
Duften har toner af vilde roser lakrids vanilje krydderier og tobak. Smagen er intens med høj tanin alkohol og syre og med en lang og kompleks eftersmag.
Vinifikation:
Under gæringen ligger mosten med skindkontakt i 10 dage mens der foretages pumping overs. Når den alkoholiske gæring er overstået lægges vinen på betontanke for at lagre i 2 måneder ved 28 grader mens den malolaktiske gæring sker. Derefter deles vinen i to: Den ene halvdel lagrer på slovenske foudres den anden på franske 225 l barriques i to år inden de stikkes sammen og tappes på flaske hvor vinen lagrer i yderligere et år inden den frigives til salg.
Tilføj til kurv Leverandør | Cantine Dei Marchesi Di Barolo SPA | Land | Italien | |
Område | Piemonte | Underområde | Barolo | |
Type/Farve | Rødvin | Årgang | 2013 | |
Drue | 100% Nebbiolo | Fadlagring | 24 mdr | |
Dyrkning | Traditionel | Riedel glas | Pinot Noir | |
Serveringsforslag | Krydrede retter | Alkohol | 14,00% |
500,00 DKK
Tilføj til kurv
Smagekommentarer:
Flot rubin farve og en fantastisk lokkende duft af søde krydderier, balsamico, menthol, skovbund, søde tobak, ja man kan blive ved! Selv om det er nebbiolo, så har vinen varme toner og en cremet lang eftersmag. Det kan anbefales at serve vine let svalet i Riedels nebbiolo-glas.
Leverandør | Azienda Agricola Poderi Marcarini di Bava Luisa & C. s.s.a. | Land | Italien | |
Område | Piemonte | Underområde | Barolo | |
Type/Farve | Rødvin | Årgang | 2014 | |
Drue | 100% Nebbiolo | Fadlagring | 24 mdr. | |
Dyrkning | Traditionel | Riedel glas | Nebbiolo | |
Serveringsforslag | Stegeretter Lagrede oste Vildt (fugle) | Alkohol | 13,50% |
Vinifikation:
Hvad angår vinproduktionsmetoder, er Marcarini stolte af at kalde sig "traditionalister". Udbyttet er lavt, og der plukkes kun fuldmodne druer. Gæringen er strengt kontrolleret, og macerationen af mosten (med skindkontakt) varer i mindst fire uger. Når den malolaktiske gæring er afsluttet,lagrer vinen i mellemstore fade på 20/40 hl i mindst to år.
495,00 DKK
Druer:
Grenache (80-90%), Shiraz (10-15%) og Graciano (5-10%)
Mad matchende forslag:
Noon Eclipse serveres bedst med rigt smagfuld mad. Det er ikke en vin til at nippe over en lys sommer salat.
Det er mere velegnet til en efterårs- eller vinteraften med noget rigeligt aromatiseret middelhavs mad.
Vinens faser har også indflydelse på den bedste madparring. Som en ung vin (sige fra 1 til 4 år) vælger du ganske stærkt aromatiserede, mere komplekse retter, såsom vildhare eller ænder i rigeligt sauced gryderetter.
Som en ældre vin vælges robuste retter.
Tilføj til kurv
495,00 DKK
Tilføj til kurv
Smagekommentarer:
Duften har toner af brombær, vilde kirsebær, lakrids, peber, chokolade og blåbær. Smagen er tæt med masser af fede, modne tanniner, som sammen med alkoholen giver en meget fyldig vin. Eftersmagen er vedvarende og intens med noter af cedertræ, lakrids og peber.
Leverandør | Noon Winery | Land | Australien | |
Område | South Australia | Underområde | McLaren Vale | |
Type/Farve | Rødvin | Årgang | 2016 | |
Drue | 100% Syrah | Dyrkning | Traditionel | |
Serveringsforslag | Mørkt kød Oste - kraftige Krydrede retter | Alkohol | 15,50% |
Vinifikation:
Når druerne ankommer til vineriet, presses de i en basket press, hvorefter mosten lægges på åbne tanke, hvor den alkoholiske gæring finder sted. Efterfølgende lagrer vinen på 300 liters egetræsfade af amerikansk og fransk egetræ i 18 måneder.
Smagekommentarer:
Les Quartz har en Bourgognelignende duft af "flydende sten" blandet med brombær, lakrids og kirsebær. Den ekstraordinære rene smag har en intens koncentration og en overvældende smagspalet med både frugt og mineraler. Man fristes næsten til at kalde Les Quartz for Châteauneuf-du-Papes Musigny.
Leverandør | Domaine le Clos du Caillou | Land | Frankrig | |
Område | Rhône | Underområde | Châteauneuf-du-Pape | |
Type/Farve | Rødvin | Årgang | 2016 | |
Drue | 85% Grenache Noir 15% Syrah | Fadlagring | 14 mdr. | |
Dyrkning | Biodynamiske Druer | Riedel glas | Syrah | |
Serveringsforslag | Mørkt kød Lyst kød Vildt | Alkohol | 15,00% |
Vinifikation:
Traditionel vinificering med lagring på nye egetræsfade i 14 måneder.
445,00 DKK
Tilføj til kurv
Smagskommentar:
Intens duft af violer, sorte kirsebær, eksotiske krydderier og koncentreret moden frugt. Smagen er fyldt med fede silkebløde tanniner, der giver vinen et flot lagringspotentiale.
Vinifikation:
Druene dyrkes organisk. Der anvendes grøn høst, fjernelse af skyggende blade ved drueklaserne og håndhøstning. I vineriet knuses druerne ikke, derimod sættes gæring i gang med hele bær. Gæringen sker udelukkende med vildgær i små gæringstanke, hvor mosten omrøres op til 4 gange om dagen. Efter endt gæring transporteres vinen via tyngdekraften til 228 liters egetræsfade, hvor cirka en tredjedel er nye.
Leverandør | Felton Road Wines Ltd. | Land | New Zealand | |
Område | Central Otago | Proptype | Skruelåg | |
Type/Farve | Rødvin | Årgang | 2015 | |
Drue | 100% Pinot Noir | Fadlagring | 24 måneder | |
Dyrkning | Traditionel | Riedel glas | Pinot Noir | |
Flasker pr. Colli | 6 | Serveringsforslag | Mørkt kød Vildt Oste - milde | |
Alkohol | 14,50% | Flaskestørrelse | 3/4 ltr. |
429,00 DKK
Tilføj til kurv
Smagekommentarer:
Elegance og finesse på typisk toskansk maner. Rubinrød farve, balanceret smag og aroma af frugt og krydderier. Velsmag i lange baner.
Leverandør | La Serena | Land | Italien | |
Område | Toscana | Underområde | Montalcino | |
Type/Farve | Rødvin | Årgang | 2011 | |
Drue | 100% Sangiovese | Fadlagring | 24 måneder | |
Dyrkning | Traditionel | Riedel glas | Old World Syrah | |
Flasker pr. Colli | 6 | Serveringsforslag | Mørkt kød Vildt Lagrede oste | |
Alkohol | 14,50% | Flaskestørrelse | 3/4 ltr. |